Chcesz kupić rower i zastanawiasz się, jaki sprzęt będzie dla Ciebie odpowiedni? Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie najbardziej rozpoznawalne i popularne typy rowerów? Podpowiemy Ci, jak dopasować rower do własnych potrzeb!
Zanim zdecydujesz się na zakup wybranego modelu, zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i do czego będzie służył Ci rower. Do dalekich wycieczek po asfalcie, a może do szusowania po lasach i polnych drogach? Chcesz intensywnie trenować i jeździć szybko, czy może liczy się dla Ciebie wygoda? Zastanów się, czy rower ma służyć Ci głównie do jeżdżenia do pracy, na zakupy, czy może chcesz go zabierać na wakacje. Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.
Dla kogo rower trekkingowy i crossowy?
Rowery trekkingowe to typowe rowery turystyczne. Są wyposażone w elementy, takie jak:
- średniej grubości opony,
- koła o sporych rozmiarach (27-28 cali),
- prosta kierownica (lub z rogami wygiętymi ku górze),
- wygodne siodełko (często sprężynowe),
- bagażnik,
- błotniki.
Rowery trekkingowe przeznaczone są do jazdy po drogach asfaltowych i ubitych, polnych drogach. Wybierz taki rower, jeśli:
- jeździsz rowerem na co dzień – na zakupy czy do pracy,
- lubisz wypady za miasto,
- od czasu do czasu chcesz się przejechać po nieco bardziej wymagających drogach,
- lubisz uprawiać turystykę rowerową,
- nie chcesz uprawiać kolarstwa wyczynowego.
Nieco bardziej sportowym wydaniem roweru trekkingowego jest rower crossowy. Często pozbawiony on jest elementów takich jak bagażnik czy błotniki. Rowery crossowe mogą być lżejsze niż rowery trekkingowe, a także wyposażone w amortyzatory. Są przeznaczone do bardziej wyczynowej jazdy niż rowery trekkingowe.
Dla kogo rower miejski?
Rower miejski ma duże koła, wygodne, szerokie siodełko, bagażnik, często także koszyk. Kierownica w takim rowerze usytuowana jest wysoko, dzięki czemu podczas jazdy masz wyprostowaną sylwetkę – nie obciąża to kręgosłupa i zapewnia dobrą widoczność.
Wybierz rower miejski, jeśli:
- jeździsz tylko po mieście lub na niedalekie przejażdżki za miasto,
- cenisz sobie wygodę i bezpieczeństwo,
- nie zależy Ci na szybkiej jeździe,
- chcesz jeździć na rowerze nawet w elegancki stroju, bez obawy na zniszczenie ubrania,
- cenisz sobie styl.
Dla kogo rower szosowy?
Rowery szosowe (tzw. kolarzówki) mają cienkie opony i nisko usytuowane kierownice (często o charakterystycznym kształcie – wygięte w dół). Ma to zapewnić optymalną pozycję podczas jazdy i umożliwić osiągnięcie wysokich prędkości.
Rowery szosowe są lżejsze od pozostałych i zaprojektowane tak, aby podczas jazdy opór powietrza był jak najmniejszy.
Rower szosowy będzie odpowiedni dla Ciebie, jeśli chcesz jeździć szybko, brać udział w triatlonach czy innych zawodach na czas.
Dla kogo rower górski?
Rower górski siodełko ma usytuowane często dosyć nisko, do tego wyposażony jest w amortyzatory (dwa lub tylko z przodu). Jego opony są szerokie a bieżnik agresywny – ma to zapewnić odpowiednią przyczepność. Taki rower musi być wytrzymały – odporny na trudne warunki, po których porusza się rowerzysta.
Rower górski sprawdza się najlepiej podczas jazdy terenowej, off-roadowej czy po górach. Nieco trudniej jeździ się nim po asfalcie, choć wielu rowerzystów wybiera go także do jazdy po mieście. Sprawdzi się doskonale na nierównych, dziurawych drogach, chodnikach, krawężnikach czy niektórych ścieżkach.
I jak – masz już swój typ?
Dodaj komentarz