Medytacja niesie za sobą wiele korzyści, udowodnionych naukowo. Dla niektórych ma wymiar duchowy, dla innych jest ćwiczeniem umysłu, które prowadzi do jego usprawnienia, uspokojenia czy odpoczynku. Pozwala się wyciszyć, a regularna, nawet kilkuminutowa praktyka każdego dnia sprzyja koncentracji i uważności, wzmacnia siłę woli, zmniejsza stres, pozwala skupić się na tym, co ważne tu i teraz, zmniejszać niepokój i napięcie emocjonalne. Medytacja to sposób na konfrontację z własnymi emocjami i myślami, które w natłoku płynących zewsząd bodźców, łatwo pominąć, przeoczyć.

Czym jest medytacja?

Najkrócej rzecz ujmując, medytacja to stan, w którym obserwujesz swój umysł i to, co się w nim dzieje. Zwróć szczególną uwagę, na słowo „obserwacja” – medytacja nie ma w sobie nic z oceny własnych myśli. To umiejętność patrzenia z boku na to, co do nas przychodzi – bez wartościowania i analizowania.

Medytacja pozwala uciszyć tzw. monkey mind, czyli małpi rozum. Jest to określenie, które pochodzi z buddyzmu i oznacza umysł niespokojny, niestały, kapryśny, zdezorientowany, niekontrolowany i niezdecydowany. Innymi słowy, medytacja pomaga zatrzymać gonitwę myśli, zapanować nad stale zmieniającymi się obrazami i dotrzeć do swoich prawdziwych, realnych potrzeb i pragnień.

Jak zacząć medytować?

Żeby zacząć medytować, po prostu zacznij. Nie ma w tym cienia ironii. Nie musisz zapisywać się na żadne kursy, kupować specjalnych poduszek medytacyjnych, opasek na oczy czy kadzideł. Nie musisz zdobywać tajemnej wiedzy. Po prostu znajdź w ciągu dnia kilka minut na to, by usiąść spokojnie i skupić się na sobie. Jak medytować? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Na czym skupić uwagę?

Skupienie uwagi wydaje się dla wielu osób dużym wyzwaniem. Jak wysiedzieć choć kilka minut i obserwować własne myśli bez pokusy planowania przyszłości czy analizowania przeszłości? Najłatwiej dostępnym narzędziem, które pomoże Ci się skoncentrować, jest Twój własny oddech. Skup się na wdechach i wydechach, starając się w tym czasie powstrzymać od podążania za myślami.

Siedzieć czy leżeć w czasie medytacji?

Przede wszystkim znajdź taką pozycję, w której jest Ci wygodnie. Najbardziej sprzyjającą medytacji pozycją jest pozycja siedząca (w siadzie skrzyżnym, po turecku czy w pozycji lotosu), z wyprostowanymi plecami. Jeśli jednak doskwiera Ci np. ból pleców czy ból kolan, które mogą przeszkadzać w koncentracji, znajdź inną pozycję. Możesz się oprzeć o ścianę czy nawet usiąść na krześle.

Ręce połóż na udach lub kolanach. Dłonie możesz skierować ku górze i połączyć ze sobą kciuk i palec wskazujący, a pozostałe palce pozostawić wyprostowane. Taki gest sprzyja koncentracji.

Czy możesz leżeć podczas medytacji? Choć praktyce najbardziej sprzyja pozycja siedząca, to możesz się położyć – zwłaszcza jeśli czujesz duże zmęczenie lub dyskomfort w ciele. W takiej pozycji istnieje jednak prawdopodobieństwo odpłynięcia myślami gdzieś daleko i w końcu zaśnięcia. Jeśli więc Twoim celem nie jest sen, postaraj się siedzieć podczas medytacji.

Wskazówka!

W pozycjach siedzących na podłodze czy macie przyda Ci się poduszka lub złożony koc, które włożone pod pośladki będą podpierać dolną część kręgosłupa.

Kiedy medytować?

To od Ciebie zależy, jaką porę w ciągu dnia wybierzesz, choć medytacji sprzyjają godziny poranne, najlepiej w okolicach wschodu słońca. Spokój dookoła sprzyja spokojowi w głowie. Jeśli jednak trudno Ci wyobrazić sobie tak wczesne wstawanie, po prostu znajdź dogodną dla siebie godzinę. Ważne, żeby zapewnić sobie chwilę świętego spokoju.

Ile powinna trwać medytacja?

Jak długo medytować? A jak długo biegać? Jak długo spacerować? Jak długo jeździć na rowerze? Medytacja, tak jak inne ćwiczenia, to sztuka, którą doskonali się z upływem czasu. Im częściej będziesz stwarzać okazje do medytacji, tym czas, w którym będziesz trwać w skupieniu, zacznie się wydłużać. Zacznij od kilku minut, lub nawet minuty. Korzystaj z okazji, jakie nadarzają Ci się w ciągu dnia – gdy stoisz w kolejce, gdy układasz się do snu, gdy czekasz, aż woda na kawę się zagotuje. Możesz medytować tyle, ile chcesz – 3 minuty, 13 minut lub pół godziny.

I najważniejsze – nie zrażaj się. Na początku może wydawać Ci się, że medytacja nic nie daje, albo że nie potrafisz się skupić. Daj sobie czas i cierpliwie obserwuj zmiany.