Medycyna estetyczna zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Zabiegi, takie jak wygładzanie zmarszczek, modelowanie ust czy zagęszczanie włosów np. kwasem hialuronowym stają się coraz bardziej popularne. A ponieważ jest popyt, wiadomo, że wzrasta także podaż. Z roku na rok przybywa więcej i więcej gabinetów czy klinik, które oferują podobne usługi. Kuszą m.in. cenami czy ofertami specjalnymi. Warto jednak pamiętać, że zabiegi medycyny estetycznej powinni wykonywać lekarze lub doświadczeni kosmetolodzy. Jaki jest zakres ich obowiązków? Czym różnią się lekarze i kosmetolodzy od kosmetyczek? Sprawdź!
Medycyna estetyczna, kosmetologia, kosmetyka – jakie są różnice?
Gabinet, który mianuje się gabinetem medycyny estetycznej, powinien być prowadzony przez lekarza lub lekarze powinni przynajmniej wykonywać zabiegi. Tylko osoby po szkole medycznej mogą wykonywać zabiegi iniekcyjne, czyli takie, które wymagają wprowadzania pod skórę różnych preparatów (np. kwasu hialuronowego czy botoksu) przy pomocy igieł lub kaniuli. Ponadto tylko lekarze i pielęgniarki mogą pobierać krew, a jest to jeden z etapów zabiegów z wykorzystaniem komórek macierzystych. Również tylko lekarze mają dostęp do wybranej grupy preparatów i tylko oni w razie wystąpienia powikłań mogą przepisać leki na receptę.
Najbezpieczniej wybrać się do takiego gabinetu, w którym pracują lekarze mający wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny estetycznej. Nie tylko powinni oni ukończyć studia medyczne, ale także zdobywać specjalistyczną wiedzę na studiach podyplomowych, kursach czy szkoleniach oraz uczestniczyć w sympozjach i konferencjach.
Oprócz lekarzy w gabinetach medycyny estetycznej mogą pracować kosmetolodzy. Są to specjaliści, którzy ukończyli 5-letnie studia na kierunku kosmetologia. Powinni mieć też oczywiście odpowiednie doświadczenie. Kosmetolodzy mogą wykonywać m.in. procedury laserowe, peelingi czy obsługiwać zaawansowane aparatury. Mogą też wykonywać zabiegi zlecone przez lekarzy i współpracować z nimi. Zabiegi powinny jednak zawsze odbywać się pod okiem lekarza.
Ostatnią grupą, która również pracują czasem w gabinetach nazywanych gabinetami medycyny estetycznej, są kosmetyczki. Kim jest kosmetyczka? To technik usług kosmetycznych, a więc osoba, która może przeprowadzać zabiegi kosmetyki zachowawczej, pielęgnacyjnej, upiększającej czy zdobniczej. Kosmetyczki nie powinny więc zajmować się zabiegami medycyny estetycznej! Nie mają odpowiedniej wiedzy, nie znają dobrze ludzkiej anatomii, nie mają dostępu do specjalistycznych preparatów, nie mogą przepisywać lekarstw. W związku z tym nie powinny wykonywać zabiegów medycyny estetycznej.
Medycyna estetyczna to prężnie rozwijająca się dziedzina. Zabiegi wykonywane przez lekarzy specjalistów czy kosmetologów mogą nie tylko podnieść walory estetyczne ciała, ale także poprawić komfort życia i wpłynąć pozytywnie na samopoczucie. Warto jednak być ostrożnym w doborze kliniki, gabinetu i osoby, która przeprowadzi dany zabieg.
Dodaj komentarz