Sezon wyprzedaży w pełni! Sklepy internetowe popularnych sieciówek aż kipią od nieprzyzwoicie tanich ubrań. Grzechem zatem byłoby nie skorzystać z okazji… by przemyśleć swoje zakupowe zwyczaje. Czy potrzebujesz kolejnych niskiej jakości ubrań, które po kilku praniach właściwie nie nadają się do założenia? Czy zgadzasz się na wszystkie ukryte koszty tanich ubrań – środowiskowe, społeczne, ekonomiczne? Czy naprawdę chcesz nosić to, co „wszyscy”? Jeżeli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś przecząco, ten tekst jest dla ciebie. Dowiedz się, dlaczego warto zamienić sieciówki na odzież projektowaną i produkowaną w Polsce.
Szycie po polsku
Odnalezienie się w rozmiarówce popularnych marek odzieżowych, może sprawić nie lada problem. Załóżmy, że zazwyczaj nosisz rozmiar S. Zamawiając sukienkę, wyprodukowaną w Chinach, Indiach lub Bangladeszu i wybierając swój standardowy rozmiar, ryzykujesz, że będzie ona zbyt krótka i ciasna. Dlaczego? To proste – figury przeciętnych mieszkanek tych krajów odbiegają od naszych.
Podobnie rzecz ma się w przypadku do amerykańskich i brytyjskich sieciówek, których rozmiary zwykle są dla Polek mocno zawyżone.
Projekty rodzimych projektantów przygotowywane są z myślą o typowo polskich figurach. Dzięki temu w ich ofercie bez problemu znajdziesz ubrania, które po prostu na ciebie pasują.
Polska jakość
Odzież produkowana masowo pozostawia wiele do życzenia pod względem jakości. Nic dziwnego! Producenci, aby zachowywać niskie ceny, a przy tym zwiększać zyski, muszą ograniczać koszty materiałów, wyposażenia szwalni czy wynagrodzenia pracowników. Ubrania muszą być szyte szybko, w dużej ilości i za jak najniższą cenę.
Tymczasem, ubrania szyte w Polsce zwykle charakteryzuje najwyższa jakość. Producenci mogą doglądać odzieży na wszystkich etapach produkcji i zadbać o każdy szczegół. Nie ma tu miejsca na pośpiech czy niedokładność, jakie charakteryzują masowe szycie odzieży sieciówkowej.
Oczywiście, cena polskich ubrań jest wyższa, jednak pamiętaj, że odzwierciedla ona takie elementy, jak:
- materiał – bawełna, jedwab czy wełna są nieporównywalnie droższe od poliestru bądź akrylu, które najczęściej wykorzystuje się w sieciówkach;
- jakość wykonania – ubrania szyte są z precyzją, z wykorzystaniem wysokiej jakości nici, barwników, guzików i innych elementów;
- warunki pracy – osoby zatrudnione w polskich szwalniach muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, wynikające z obowiązującego prawa oraz otrzymywać godne wynagrodzenie;
- unikalność – polskie projekty powstają w ograniczonej liczbie sztuk, często we współpracy z niszowymi grafikami, ilustratorami czy fotografami.
Kupując polskie ubrania, możesz zadbać nie tylko o swój styl, ale także zrobić coś dobrego dla świata. Wysokiej jakości odzież nie obciąża środowiska (poprzez procesy produkcyjne oraz nasilony konsumpcjonizm), a także wspiera rodzimych lokalnych przedsiębiorców, zamiast powodować wysyp kolejnych, wątpliwych etycznie szwalni na Dalekim Wschodzie.
Dodaj komentarz